Zpět na zeměpisné oblasti

Řecko


Řecko je místem kde na nás dýchá historie a vznik západní civilizace. Kromě klasického Řecka existuje i Řecko přírodní s nádhernou krajinou a tisíci ostrovy roztroušenými v moři Homérově jako paprsky kde lze strávit nezapomenutelnou dovolenou bud' na plachetnici nebo na motorové jachtě.
Kyklady  se nacházejí v Egejském moři na jihovýchod od Attiky a Euboie. Jedná se o zhruba 30 ostrovů uspořádaných do kruhu. Nejdůležitějšími ostrovy tohoto souostroví  jsou Amorgos, Andros, Kea, Delos, Mykonos, Milos, Naxos, Paros, Antiparos, Santorini, Syros a Tinos. Jsou to nejžádanější ostrovy pokud se týká pronájmu plachetnic a katamaránů.  Klima je na Kykladech suché a horká léta jsou zde příjemně svěží díky větru meltemi, který v Egejském moři vane od června do září ze severu. Ostrovy Dodecanese se nacházejí v nejvýchodnější části Řecka, před pobřežím Turecka a blízkost této země je důvodem, proč je charter komfortního a rychlého gulletu v této oblasti tak velmi populární. Ostrovů je zhruba 200, ale pouze 26 z nich je celoročně obývaných. Hlavních ostrovů je celkem 12 (odtud název Dodecanese): Rhodos, Kos, Astypalea, Kalymnos, Karpathos, Kassos, Kastellorizo, Leros, Nisyros, Patmos, Symi a Tilos. Klima souostroví Dodecanese patří mezi nejzdravější ve Středozemním moři. Zimy jsou zde velmi mírné a léta jsou čerstvá. Na ostrově Rhodos panuje čilý noční život. Ostrov je proslulý svými zlatými písečnými plážemi, ale i bohatstvím na historické památky. Zde vám pronájem plachetnice  nebo katamaránu umožní užít si příjemné chvíle plavby podél pobřeží s pomocí  svěžího větru meltemi. 

Jónské ostrovy jsou Řeky nazývány Eptanissa, ostrovů je totiž celkem sedm: Kefalonie, Kythera, Korfu, Ithaka, Lefkada, Paxi, Zakynthos. Leží na západním pobřeží Řecka naproti pobřeží Epirus. Nejznámějším z tohoto souostroví je Korfu. Velký ostrov plný zeleně a bohatý na svědectví o minulosti. Přivítají vás nádherné pláže a křišťálově čisté moře. Četné zátoky jsou bohaté na vegetací, která sahá až k moři. Je možné pronajmout si zde motorovou loď bud' bez posádky anebo se zkušenou místní posádkou. Mezi Peloponésy a Attikou se nacházejí ostrovy zálivu Saronic . Naproti řeckých ostrovů severovýchodně v Egejském moři leží Turecko a pobřeží Thrace. Z oblasti východní Sporady jsou nejzajímavější velké ostrovy Lesbos, Samos, Chios, Limnos a Ikaria. Svoje kouzlo mají ovšem i menší ostrovy jako jsou Agios Efstratios, Psara a skupina ostrovů Fourni. Ostrovy této části Egejského moře nejsou tak častým cílem masové turistiky jako např. Kyklady nebo ostrovy Dodecanese, což jim ovšem neubírá na kráse, ba naopak. Zde je možné pronajmout si plachetnici nebo jachtu a motorovou loď anebo si sjednat kabinový charter, bud' v pohodlném guletu nebo v luxusní plachetnici s motorem s posádkou.

Sporady se nacházejí v Egejském moři, naproti  pobřeží Thesálie. Tyto zelené ostrovy jsou pokryty hustými lesy sahajícími až k moři. Největší z nich jsou Evia, Skiathos, Skopelos, Alonissos a Skyros. Mořský Park Sporady není uzavřená oblast, ale region, který se rozkládá po po celém souostroví Alonissos (sever) a zahrnuje ostrovy Piperi Psatoura, Yopura Skantzoura. Nedotčené mořské prostředí této nedotčené části Egejského moře s ekologickou rovnováhou z něj činí nejvhodnější habitat pro doplňování stavu ohroženého druhu tuleně středomořského. Vybrat si v těchto oblastech můžete mezi charterovým pronájmem guletu, katamaránu s plachtou anebo elegantní plachetnice či motorové lodi s posádkou anebo bez posádky.